Channel Manager Nedir?

Channel Manager, Otelinizin OTA ( Booking, HRS, Priceline, Agoda vs) GDS ( Amedeus, Sabre v.s) ve kendi web sitesindeki fiyat , musaitlik ve promosyonlarını tek bir yerden güncellemenizi ve yönetmenizi sağlayan bir bilgisayar yazılımıdır. Örnek vererek açıklayalım; Mehmet Bey X Otelinin online sorumlusudur diyelim. Mehmet Beyin günlük görevleri arasında, otelinin online kanallardaki fiyat ve musaitliğini ayarlamak vardır. Eğer Mehmet Bey Channel Manager kullanmıyorsa her gün, Booking.com, Agoda.com, Hotelbeds.com, GDS, otelin web sitesi vs. gibi anlaşmalı olduğu tüm kanalların extranetine girerek tek tek bu guncellemeleri yapmak zorunda kalacaktır. Burda Mehmet Beyi şu zorluklar beklemektedir.

1-) Bahsedilen tüm bu kanalların extranetleri farklıdır ve hepsinin kullanımı öğrenmek zaman alan bir süreçtir. Birde bu kanalların devamlı olarak teknolojilerini yenilediklerini düşünürsek bunları takip etmek ve bunlara adapte olmak ayrıca bir iştir.

2-) Bu kadar farklı kanalda otelin musaitliğini yönetmek ve takip etmek çok zordur. Sık sık over booking problemiyle karşılaşma ihtimali vardır.

3-) Ciddi zaman alan bir iştir ve dikkatli yapılması gerekir.

Eğer Mehmet Bey, Channel Manager kullanmaya başlarsa tek bir extranetten yani Channel Managerin extranetinden bu güncellemeleri yapabilir ve yukarıdaki sorunların çoğunu yaşamaz. Kısacası Channel Manager tek bir programdan, otelin çalıştığı tüm online kanalları güncellemeye ve yönetmeye yarayan faydalı bir programdır.

Ne varki Channel Manager karmaşık bir programdır. Gerçekten hem otel tarafından hem provider tarafından işin ehli insanlar tarafından kurulması gerekir. Kurulum aşaması çok önemlidir. Burda eksik veya yanlış işlemler yapılırsa, hayatınızı kolaylaştırması gereken bu program, hayatınızı bir kabusa dönüştürebilir.

Channel Manager Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir:

1-) Channel Manager programının kaç otel tarafından ve kaç yıldır kullanıldığını mutlaka sorup öğrenin. Fazla otel sayısı ve piyasada uzun yıllardır bulunması, kalitesinin önemli bir göstergesidir.

2-) Aldığınız Channel Manager’ın Türkiye’de konumlanmış, sağlıklı bir support sisteminin olduğundan emin olun. Yurtdışındaki support ekipleri çok fazla işe yaramamaktadır. Tecrübeyle sabittir.

3-) Yukarıda belirttiğimiz gibi ürün karmaşık bir üründür, bu sebeple kullanım ara yüzün kolay olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

 

4-) Bu kuruluma destek olması için otelinizden bu konu hakkında tecrübe sahibi ve mümkünse yetkili birini görevlendirin.

5-) Channel Manager’ın kaç kanalı desteklediği ve sizin çalıştığınız kanalları destekleyip desteklemediğini mutlaka öğrenin.

 

Channel Manager Kurulumu Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir:

1-) Çalıştığınız OTA’ların listesini ve şifrelerini mutlaka hazırlayın.

2-) Çalıştığınız OTA’lardaki oda tiplerinizin ve Fiyat tiplerinizin neler olduğunu mutlaka bilin, yada yazılı olarak bir yerlerde bunları bulundurun.

3-) Çalıştığınız OTA’lardaki anlaşma tiplerinize hakim olun. Yani hangisiyle Occupancy Based ( Kişi Sayısına Göre) hangisiyle Per Room ( Oda Başına gore ) olarak anlaştığınızı mutlaka öğrenin ve bu konuda Channel Manager yetkilisini bilgilendirin.

4-) Kanallardaki oda tiplerinize ve fiyat tiplerinize göre channel manager da oda ve fiyat tipleri oluşturun.

5-) Channel Manager’da oluşturduğunuz oda ve Fiyat tipleriyle, OTA’lardaki fiyat ve Oda tiplerinizin Mappingini ( eşleştirmesini) doğru bir şekilde CM yetkilisiyle yapın. Bu işlem çok, çok, çok önemlidir. Burda yapacağınız en ufak hata, ciddi sorunlara yol açabilir.

6-) Bir kac gun boyunca gelecekteki bir tarihi test tarihi belirleyerek bol bol test yapın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir